Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/blmedica/ftp/plugins/system/section/section.php on line 70
Jak leczyć endometriozę? - BL Medica

 

Endometrioza a farmakologia

Najskuteczniejsza metoda leczenia endometriozy dobierana jest w oparciu o wywiad przeprowadzony przez lekarza i zależy od wielu elementów m.in. takich, jak wiek kobiet, zaawansowanie schorzenia, ilość i umiejscowienie ognisk, czy też wcześniejsze leczenie i jego skuteczność. Podstawowe metody działania leczniczego to farmakologia i terapia hormonalna. Pierwszy ze sposobów oparty jest na pomocy doraźnej w postaci środków przeciwbólowych, przynoszących ulgę w dolegliwościach. Druga metoda ma na celu wyciszenie czynności hormonalnej jajników, co w większości przypadków skutkuje wyłączeniem ognisk choroby. Stosowane środki mają za zadanie zmniejszyć poziom progesteronu i estrogenu w organizmie kobiety. Do najczęściej wykorzystywanych środków należy Gestrinon, Danazol, progestageny, analogi GnRH, czy tabletki antykoncepcyjne. Leczenie hormonalne stosowane jest szczególnie wtedy, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie operacji lub gdy choroba nawraca.

Leczenie operacyjne

Jeśli wymienione wyżej metody leczenie nie powodują poprawy stanu zdrowia, lekarz może zalecić nam leczenie operacyjne, które dzielimy na zachowawcze i radykalne. Poszczególne zabiegi różnią się zaawansowaniem, jednak wszystkie przeprowadzane są laparoskopowo, a ich celem jest eliminacja choroby poprzez usunięcie jej ognisk. Od dokładność zabiegu zależy późniejsze samopoczucie pacjentki i możliwość ponownego nawrotu dolegliwości. Oczywiście ocena, czy w danym przypadku należy wykonać zabieg operacyjny, poprzedzona jest dogłębnymi badaniami, takimi jak badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. Każde leczenie operacyjne łączy się jednak z ingerencją w tkanki, czego następstwem jest naturalny proces regeneracji. Niestety może się on wiązać z powstawaniem niebezpiecznych zrostów, prowadzących do późniejszych komplikacji. Ważnym elementem pozostaje więc profilaktyka oparta na nowoczesnych środkach, takich jak 4DryField. Liczne badania pokazują wysoką skuteczność preparatu w zabiegach ginekologicznych m.in. przy zatrzymywaniu krwawienia, czy przy budowania bariery antyzrostowej, dzięki czemu produkt 4DryField to krok w stronę nowoczesnej medycyny.

Znajdź przedstawiciela

 

Działamy na terenie całego kraju

Zadzwoń do nas

 
tel. +48 91 852 11 02
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd